Mühendislik ve Mimarlik Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği, günümüzün dijital çağında önemli bir rol oynayan heyecan verici bir disiplindir. Bu alanda eğitim, teknolojinin hızla geliştiği bir dünyada kritik bir rol oynamaktadır. Bilgisayar Mühendisliği bölümümüz, öğrencilere bilgisayar sistemlerinin tasarımı, yazılım geliştirme, ağlar, veritabanları, yapay zekâ ve donanım gibi konularda kapsamlı bir eğitim imkanı sunmaktadır.

Müfredatımız, öğrencilere temel matematik ve bilim prensiplerini kapsayan geniş bir temel sağlamaktadır. Öğrenciler, programlama dilleri, algoritma analizi, veri yapıları, yazılım ve veritabanı sistemleri gibi konuları öğrenerek bilgisayar bilimlerinde güçlü bir temel oluştururlar. Ayrıca, ağ teknolojileri, bilgisayar mimarisi, yapay zeka, görüntü işleme ve sinyal işleme gibi alanlarda derinlemesine bilgi edinirler.

Öğrencilerimiz, bölümümüzde sadece bilgisayar programlama, bilgisayar ağları, veri yapıları, yazılım mühendisliği ve veritabanı sistemlerini öğrenmiyorlar ayrıca mühendislik problemlerine çözüm geliştirirken ihtiyaç olan gereksinimlerin toplanması, analizi, tasarımı ve uygulamasını da öğrenmektedirler. Bilgisayar bölümü olarak bizler teknolojiyi takip eden, mühendislik problemlerine çözümler getirebilen, elde ettiği bilgileri ürüne dönüştürmeyi hedefleyen bilgisayar mühendisleri yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

Bölümümüzdeki eğitim, teorik derslerin yanı sıra pratik deneyimleri de içermektedir. Öğrenciler, laboratuvar çalışmaları, projeler ve staj programları aracılığıyla gerçek dünya deneyimlerini kazanır. Bu şekilde, teorik bilgilerini uygulamaya dönüştürerek mezuniyet sonrası iş hayatına hazırlanırlar.

Bölümümüzün eğitim dili İngilizcedir. Böylece öğrencilerimizi sadece ülkemizin ihtiyaç duyduğu donanımlı bilgisayar mühendisleri olmaya değil, uluslararası iş pazarlarında aktif oyuncu olmaya da hazırlıyoruz.

Bilgisayar Mühendisliği eğitimi, öğrencilere analitik düşünme, problem çözme, takım çalışması ve iletişim becerilerini geliştirme fırsatı sunar. Bu nitelikler, mezunlarımızın endüstride başarılı olmalarını sağlar. Yetkin akademik kadromuzla sunduğumuz kapsamlı eğitim mezunlarımızı, yazılım geliştirme, veri analizi, siber güvenlik, yapay zeka, nesnelerin interneti ve daha birçok alanda kariyer fırsatlarına hazırlamaktadır.

Akademik Kadromuz

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Kontenjan ve Ücretleri

Bölüm Puan Öğrenim Dili Burslu %50 İndirimli Ücretli SGY * DPRM ** Toplam Kontenjan
Bilgisayar Mühendisliği Sayısal İngilizce 7 34 8 1 1 51
Burslu %50 İndirimli (Burslu) %25 İlk 5 Tercih İndirimi Ücretli
0.00 TL 90.000 TL 135.000 TL 180.000 TL

* SGY: Şehit eş ve çocukları ile gazi ve gazi eş ve çocukları kontenjanı
**DPRM: Depremzede aday kontenjanı
Ücretlere KDV dâhildir.

Burslar

Burs/Teşvik/İndirim

Aranan Koşul

Peşin Ödeme İndirimi

Talep edilmesi durumunda eğitim ücreti 8 (sekiz) taksitte ödenebilir; peşin ödeme   durumunda eğitim ücretinde % 10 (yüzde 10) indirim uygulanmaktadır.

Ücretli Kontenjanlarda Tercih İndirimi

Üniversitemizin lisans bölümlerine YKS ile ücretli kontenjandan ilk 5 tercih içinde tercih ederek yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere tahakkuk edecek eğitim ücretinden %25 oranında indirim uygulanacaktır. Söz konusu indirimler mezuniyete kadar geçerliliğini korumakta olup, her yıl eğitim ücretinden aynı oranda indirim uygulanacaktır.

Tercih Bursu

1. Tercih 1.000 TL

2. Tercih 750 TL

3. Tercih 500 TL

Tercih bursları öğrencinin KGTÜ’ye yerleştiği tercih sırası baz alınarak belirlenecek; öğrencinin kayıt yaptırması ve devam koşulunu sağlaması koşuluyla ilgili eğitim-öğretim döneminin ilk yarıyılı sonunda 1 kez verilecektir.

Şehit ve Gazi Yakınları Bursu

“Şehit Eşi ve Çocuğu” ile “Gazi, Gazi Eşi ve Çocuğu” bursu kapsamında, 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde her bir bölüme 1 burslu öğrenci kontenjanı verilecektir.

Depremzede Bursu

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Şanlıurfa, Osmaniye illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesinde ikamet eden adaylar için (herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olan, yükseköğretim programından mezun olmuş olanlar ile üniversite öğrenciliğinden ilişiği kesilen adaylar hariç) 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, İç Mimarlık, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri için 1 burslu, Psikoloji Bölümü için 2 burslu öğrenci kontenjanı verilecektir.

Yarı-Zamanlı Çalışma Bursu

Başarılı öğrencilere, ihtiyaç durumuna göre verilecektir.

Şirket Ofis Alanı

Mezuniyet sonrası tekno-girişim şirketi kurmak isteyen öğrenciler.

Proje Desteği

Ürünleşme potansiyeli olan projeler için tek seferlik 15.000 TL, 10.000 TL veya 5.000 TL proje desteği.

Çift Diploma

Gerekli koşulları sağlayan öğrencilerimize ücretsiz ikinci diploma (çift anadal) ve yan dal.

Kardeş Bursu

Kardeş olan öğrencilerimiz için, (yabancı öğrenciler dahil) 2 kardeşin öğrenim görmesi durumunda üniversitemizde lisans programları için %10, yüksek lisans programları için %15 oranında eğitim ücretinden indirim uygulanmaktadır.

Başarı Bursu

Üniversite giriş sınavındaki başarı sırasına göre aylık verilecek burs. (Programa yerleştiği puan türünde).

Başarı bursları yılda 8 ay süreyle ödenecektir. Daha önce bir lisans programından mezun olan öğrenciler bu burstan yararlanamaz.

Başarı Sırası

Aylık Burs Miktarı (TL)

1-1000

5.000

1001-2000

3.000

2001-3000

2.000

ÖZEL KOŞUL

a) Üniversitemizden veya başka bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Fakat bu öğrencilerden Üniversitemizi kazananlar Başarı Burslarından faydalanmazlar,

b) Üniversitemiz veya başka bir yükseköğretim kurumu öğrencisi iken ayrılanlar veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Bu öğrencilerden üniversitemizi kazananlar gerekli şartları sağlamaları halinde Başarı Burslarından faydalanabilirler,