Mühendislik ve Mimarlik Fakültesi

Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği, günümüzün dijital çağında en hızlı büyüyen ve geleceği şekillendiren bir disiplindir. Bu alanda eğitim, teknoloji sektöründe önemli bir rol oynar ve yeni nesil yazılım çözümlerinin geliştirilmesine katkı sağlar. Yazılım Mühendisliği bölümümüz, öğrencilerimize bilgisayar programlama, yazılım tasarımı, proje yönetimi, veri yapıları ve yazılım testi gibi konularda kapsamlı bir eğitim imkanı sunmaktadır.

Müfredatımız, öğrencilere temel bilgisayar bilimleri prensiplerini kapsayan geniş bir temel sağlar. Öğrenciler, programlama dilleri, veri tabanı sistemleri, algoritma analizi, yazılım mühendisliği prensipleri ve yazılım güvenliği gibi konuları öğrenerek sağlam bir bilgi birikimi edinirler. Ayrıca, web ve mobil uygulama geliştirme, bulut bilişim, yapay zekâ ve büyük veri gibi ileri seviye konulara da odaklanırlar.

Bölümümüzdeki eğitim, teorik derslerin yanı sıra laboratuvarlarımızın desteği ile pratik deneyimleri de içermektedir. Öğrencilerimiz, gerçek dünya projeleri üzerinde çalışarak yazılım geliştirme becerilerini pekiştirir ve endüstri standartlarına uygun yazılım üretme sürecini öğrenirler. Ayrıca, staj programları ve işbirliği projeleri aracılığıyla sektörle yakın ilişki kurarak profesyonel ağlarını genişletirler.

Yazılım Mühendisliği eğitimi, öğrencilere analitik düşünme, problem çözme, takım çalışması ve iletişim becerilerini geliştirme fırsatı sunar. Bu niteliklerin mezunlarımızın endüstride başarılı olmalarını sağlayacağına inanıyoruz. Mezunlarımız, yazılım geliştirme şirketlerinde, teknoloji start-up'larında, büyük veri analistiği firmalarında ve kendi girişimlerinde başarılı kariyerler yapma fırsatına sahiptir.

Yazılım Mühendisliği bölümümüzde eğitim Türkçe olarak yürütülmektedir.

Akademik Kadromuz

Yazılım Mühendisliği Bölümü Kontenjan ve Ücretleri

Bölüm Puan Öğrenim Dili Burslu %50 İndirimli Ücretli SGY * DPRM ** Toplam Kontenjan
Yazılım Mühendisliği Sayısal Türkçe 5 28 6 1 1 41
Burslu %50 İndirimli (Burslu) %25 İlk 5 Tercih İndirimi Ücretli
0.00 TL 80.000 TL 120.000 TL 160.000 TL

* SGY: Şehit eş ve çocukları ile gazi ve gazi eş ve çocukları kontenjanı
**DPRM: Depremzede aday kontenjanı
Ücretlere KDV dâhildir.

Burslar

Burs/Teşvik/İndirim

Aranan Koşul

Peşin Ödeme İndirimi

Talep edilmesi durumunda eğitim ücreti 8 (sekiz) taksitte ödenebilir; peşin ödeme   durumunda eğitim ücretinde % 10 (yüzde 10) indirim uygulanmaktadır.

Ücretli Kontenjanlarda Tercih İndirimi

Üniversitemizin lisans bölümlerine YKS ile ücretli kontenjandan ilk 5 tercih içinde tercih ederek yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere tahakkuk edecek eğitim ücretinden %25 oranında indirim uygulanacaktır. Söz konusu indirimler mezuniyete kadar geçerliliğini korumakta olup, her yıl eğitim ücretinden aynı oranda indirim uygulanacaktır.

Tercih Bursu

1. Tercih 1.000 TL

2. Tercih 750 TL

3. Tercih 500 TL

Tercih bursları öğrencinin KGTÜ’ye yerleştiği tercih sırası baz alınarak belirlenecek; öğrencinin kayıt yaptırması ve devam koşulunu sağlaması koşuluyla ilgili eğitim-öğretim döneminin ilk yarıyılı sonunda 1 kez verilecektir.

Şehit ve Gazi Yakınları Bursu

“Şehit Eşi ve Çocuğu” ile “Gazi, Gazi Eşi ve Çocuğu” bursu kapsamında, 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde her bir bölüme 1 burslu öğrenci kontenjanı verilecektir.

Depremzede Bursu

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Şanlıurfa, Osmaniye illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesinde ikamet eden adaylar için (herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olan, yükseköğretim programından mezun olmuş olanlar ile üniversite öğrenciliğinden ilişiği kesilen adaylar hariç) 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, İç Mimarlık, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri için 1 burslu, Psikoloji Bölümü için 2 burslu öğrenci kontenjanı verilecektir.

Yarı-Zamanlı Çalışma Bursu

Başarılı öğrencilere, ihtiyaç durumuna göre verilecektir.

Şirket Ofis Alanı

Mezuniyet sonrası tekno-girişim şirketi kurmak isteyen öğrenciler.

Proje Desteği

Ürünleşme potansiyeli olan projeler için tek seferlik 15.000 TL, 10.000 TL veya 5.000 TL proje desteği.

Çift Diploma

Gerekli koşulları sağlayan öğrencilerimize ücretsiz ikinci diploma (çift anadal) ve yan dal.

Kardeş Bursu

Kardeş olan öğrencilerimiz için, (yabancı öğrenciler dahil) 2 kardeşin öğrenim görmesi durumunda üniversitemizde lisans programları için %10, yüksek lisans programları için %15 oranında eğitim ücretinden indirim uygulanmaktadır.

Başarı Bursu

Üniversite giriş sınavındaki başarı sırasına göre aylık verilecek burs. (Programa yerleştiği puan türünde).

Başarı bursları yılda 8 ay süreyle ödenecektir. Daha önce bir lisans programından mezun olan öğrenciler bu burstan yararlanamaz.

Başarı Sırası

Aylık Burs Miktarı (TL)

1-1000

5.000

1001-2000

3.000

2001-3000

2.000

ÖZEL KOŞUL

a) Üniversitemizden veya başka bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Fakat bu öğrencilerden Üniversitemizi kazananlar Başarı Burslarından faydalanmazlar,

b) Üniversitemiz veya başka bir yükseköğretim kurumu öğrencisi iken ayrılanlar veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Bu öğrencilerden üniversitemizi kazananlar gerekli şartları sağlamaları halinde Başarı Burslarından faydalanabilirler,