Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, günümüz küresel ekonomisinde önemli bir role sahip olan bir disiplindir. Bu alanda eğitim, küresel iş dünyasında başarılı olmak için gerekli bilgi ve becerileri sağlar. Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümümüzün müfredatı dünyanın önde gelen üniversiteleri baz alınarak geliştirilmiştir ve küresel ticaret ve işletmeciliğin gerekliliklerine paralel olarak programımızın eğitim dili İngilizcedir.

Program dahilinde öğrencilere uluslararası ticaret, pazarlama, yönetim, finans ve ekonomi konularında uzmanlaşma imkânı verilmektedir. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Uluslararası Ticaret İşletmecilik Bölümü lisans programında yer alan staj programları sayesinde öğrenciler bir fiil uygulama ve çalışma tecrübesine sahip olmaktadırlar. Müfredatımız, öğrencilere işletme prensiplerini kapsayan geniş bir temel sağlar. Öğrenciler, mikro ve makro ekonomi, pazar araştırması, muhasebe, tedarik zinciri, lojistik yönetimi, finansal yönetim, hukuk ve işletme stratejisi gibi konuları öğrenerek iş dünyasının temelini oluşturan bilgilere sahip olurlar. Ayrıca, uluslararası ticaretin karmaşıklıklarını ve uluslararası iş yapma kültürünü anlamak için kültürel etkileşimlere de odaklanırlar.

Bölümümüzdeki eğitim, teorik derslerin yanı sıra pratik deneyimleri de içerir. Öğrenciler, işletmelerle gerçek projeler üzerinde çalışarak sektörü tanır ve iş dünyasında nasıl başarılı olacaklarını öğrenirler. Ayrıca, staj programları, iş gezileri ve uluslararası projeler aracılığıyla küresel iş ağı oluşturma fırsatından da yararlanırlar.

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümünde edineceğiniz kapsamlı eğitim, sizi uluslararası işletmelerde, ihracat ve ithalat şirketlerinde, küresel pazarlama departmanlarında, uluslararası finans kuruluşlarında ve kendi işinizi kurma gibi birçok kariyer fırsatına yönlendirecektir.

Akademik Kadromuz

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü Kontenjan ve Ücretleri

Bölüm Puan Öğrenim Dili Burslu %50 İndirimli Ücretli SGY * DPRM ** Toplam Kontenjan
Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Eşit Ağırlık İngilizce 5 28 6 1 1 41
Burslu %50 İndirimli (Burslu) %25 İlk 5 Tercih İndirimi Ücretli
0.00 TL 55.000 TL 82.500 TL 110.000 TL

* SGY: Şehit eş ve çocukları ile gazi ve gazi eş ve çocukları kontenjanı
**DPRM: Depremzede aday kontenjanı
Ücretlere KDV dâhildir.

Burslar

Burs/Teşvik/İndirim

Aranan Koşul

Peşin Ödeme İndirimi

Talep edilmesi durumunda eğitim ücreti 8 (sekiz) taksitte ödenebilir; peşin ödeme   durumunda eğitim ücretinde % 10 (yüzde 10) indirim uygulanmaktadır.

Ücretli Kontenjanlarda Tercih İndirimi

Üniversitemizin lisans bölümlerine YKS ile ücretli kontenjandan ilk 5 tercih içinde tercih ederek yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere tahakkuk edecek eğitim ücretinden %25 oranında indirim uygulanacaktır. Söz konusu indirimler mezuniyete kadar geçerliliğini korumakta olup, her yıl eğitim ücretinden aynı oranda indirim uygulanacaktır.

Tercih Bursu

1. Tercih 1.000 TL

2. Tercih 750 TL

3. Tercih 500 TL

Tercih bursları öğrencinin KGTÜ’ye yerleştiği tercih sırası baz alınarak belirlenecek; öğrencinin kayıt yaptırması ve devam koşulunu sağlaması koşuluyla ilgili eğitim-öğretim döneminin ilk yarıyılı sonunda 1 kez verilecektir.

Şehit ve Gazi Yakınları Bursu

“Şehit Eşi ve Çocuğu” ile “Gazi, Gazi Eşi ve Çocuğu” bursu kapsamında, 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde her bir bölüme 1 burslu öğrenci kontenjanı verilecektir.

Depremzede Bursu

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Şanlıurfa, Osmaniye illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesinde ikamet eden adaylar için (herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olan, yükseköğretim programından mezun olmuş olanlar ile üniversite öğrenciliğinden ilişiği kesilen adaylar hariç) 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, İç Mimarlık, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri için 1 burslu, Psikoloji Bölümü için 2 burslu öğrenci kontenjanı verilecektir.

Yarı-Zamanlı Çalışma Bursu

Başarılı öğrencilere, ihtiyaç durumuna göre verilecektir.

Şirket Ofis Alanı

Mezuniyet sonrası tekno-girişim şirketi kurmak isteyen öğrenciler.

Proje Desteği

Ürünleşme potansiyeli olan projeler için tek seferlik 15.000 TL, 10.000 TL veya 5.000 TL proje desteği.

Çift Diploma

Gerekli koşulları sağlayan öğrencilerimize ücretsiz ikinci diploma (çift anadal) ve yan dal.

Kardeş Bursu

Kardeş olan öğrencilerimiz için, (yabancı öğrenciler dahil) 2 kardeşin öğrenim görmesi durumunda üniversitemizde lisans programları için %10, yüksek lisans programları için %15 oranında eğitim ücretinden indirim uygulanmaktadır.

Başarı Bursu

Üniversite giriş sınavındaki başarı sırasına göre aylık verilecek burs. (Programa yerleştiği puan türünde).

Başarı bursları yılda 8 ay süreyle ödenecektir. Daha önce bir lisans programından mezun olan öğrenciler bu burstan yararlanamaz.

Başarı Sırası

Aylık Burs Miktarı (TL)

1-1000

5.000

1001-2000

3.000

2001-3000

2.000

ÖZEL KOŞUL

a) Üniversitemizden veya başka bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Fakat bu öğrencilerden Üniversitemizi kazananlar Başarı Burslarından faydalanmazlar,

b) Üniversitemiz veya başka bir yükseköğretim kurumu öğrencisi iken ayrılanlar veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Bu öğrencilerden üniversitemizi kazananlar gerekli şartları sağlamaları halinde Başarı Burslarından faydalanabilirler,