Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Yönetim Bilişim Sistemleri

İhtiyaçları karşılayan bilginin daha değerli olduğundan yola çıkarak kimin, ne zaman, hangi bilgiye ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi ve bilginin ihtiyaca göre yerine ulaştırılması gerekmektedir. Günümüz iş ortamında, bilgi ihtiyacının üst düzey yöneticiden en alt seviye elemana, iş ortaklarından müşteriye kadar işletmenin her kademesi ve her paydaşı için doğru şekilde karşılanması gerekmektedir. İşletmeler için stratejik kararlara temel oluşturacak bilginin elde edilmesi, uygun ve yeterli miktarda verinin toplanarak analiz edilmesi ile mümkün olur. Yönetim Bilişim Sistemleri, teknoloji ve işletme disiplinlerinin kesiştiği bir alandır. Bu alanda eğitim, işletmelerin verimliliklerini artırmak, bilgi sistemlerini yönetmek ve teknolojiyi stratejik olarak kullanmak için önemli bir rol oynar. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümümüz, öğrencilerimize işletme süreçleri, veritabanı yönetimi, iş analitiği, yazılım geliştirme ve bilgi güvenliği gibi konularda kapsamlı bir eğitim sunmakta ve işletmelerin bugün ve yakın gelecekte ihtiyaç duyduğu “bilgi profesyonelleri”ni yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bölümümüzde izlenen müfredat öğrencilerimize işletme ve bilgi teknolojileri alanlarında güçlü bir temel sağlamaktadır. Öğrencilerimiz hem kantitatif metotlara dayalı ileri seviyede teknik bir eğitim, hem de bu teknik bilgilerin sosyal hayatta karşılaşılan problemlerin çözülmesinde nasıl kullanıldıklarını gösteren uygulamalı bir eğitim almaktadırlar.

Öğrencilerimiz temel işletmecilik bilgisinin yanında iş süreçleri analizi, proje yönetimi, veri yönetimi, sistem analizi ve tasarımı gibi konuları öğrenerek işletmelerin teknoloji ihtiyaçlarını anlamaya yönelik bir bakış açısı geliştirirler. Ayrıca, veri analitiği, veri tabanı ve ağ yönetimi, bulut bilişim, veri iletişimi, yapay zeka ve siber güvenlik gibi ileri teknolojileri de öğrenirler.

Bölümümüzdeki eğitim, teorik derslerin yanı sıra pratik deneyimleri de içerir. Öğrenciler, gerçek projeler üzerinde çalışarak yazılım geliştirme becerilerini pekiştirir, analitik düşünme yeteneklerini geliştirir ve problem çözme becerilerini uygulama fırsatı bulurlar. Ayrıca, staj programları ve sektörle işbirliği projeleri aracılığıyla profesyonel ağlarını genişletirler.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümümüzde eğitim dili İngilizcedir.

Akademik Kadromuz

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Kontenjan ve Ücretleri

Bölüm Puan Öğrenim Dili Burslu %50 İndirimli Ücretli SGY * DPRM ** Toplam Kontenjan
Yönetim Bilişim Sistemleri Eşit Ağırlık İngilizce 5 28 6 1 1 41
Burslu %50 İndirimli (Burslu) %25 İlk 5 Tercih İndirimi Ücretli
0.00 TL 55.000 TL 82.500 TL 110.000 TL

* SGY: Şehit eş ve çocukları ile gazi ve gazi eş ve çocukları kontenjanı
**DPRM: Depremzede aday kontenjanı
Ücretlere KDV dâhildir.

Burslar

Burs/Teşvik/İndirim

Aranan Koşul

Peşin Ödeme İndirimi

Talep edilmesi durumunda eğitim ücreti 8 (sekiz) taksitte ödenebilir; peşin ödeme   durumunda eğitim ücretinde % 10 (yüzde 10) indirim uygulanmaktadır.

Ücretli Kontenjanlarda Tercih İndirimi

Üniversitemizin lisans bölümlerine YKS ile ücretli kontenjandan ilk 5 tercih içinde tercih ederek yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere tahakkuk edecek eğitim ücretinden %25 oranında indirim uygulanacaktır. Söz konusu indirimler mezuniyete kadar geçerliliğini korumakta olup, her yıl eğitim ücretinden aynı oranda indirim uygulanacaktır.

Tercih Bursu

1. Tercih 1.000 TL

2. Tercih 750 TL

3. Tercih 500 TL

Tercih bursları öğrencinin KGTÜ’ye yerleştiği tercih sırası baz alınarak belirlenecek; öğrencinin kayıt yaptırması ve devam koşulunu sağlaması koşuluyla ilgili eğitim-öğretim döneminin ilk yarıyılı sonunda 1 kez verilecektir.

Şehit ve Gazi Yakınları Bursu

“Şehit Eşi ve Çocuğu” ile “Gazi, Gazi Eşi ve Çocuğu” bursu kapsamında, 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde her bir bölüme 1 burslu öğrenci kontenjanı verilecektir.

Depremzede Bursu

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Şanlıurfa, Osmaniye illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesinde ikamet eden adaylar için (herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olan, yükseköğretim programından mezun olmuş olanlar ile üniversite öğrenciliğinden ilişiği kesilen adaylar hariç) 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, İç Mimarlık, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri için 1 burslu, Psikoloji Bölümü için 2 burslu öğrenci kontenjanı verilecektir.

Yarı-Zamanlı Çalışma Bursu

Başarılı öğrencilere, ihtiyaç durumuna göre verilecektir.

Şirket Ofis Alanı

Mezuniyet sonrası tekno-girişim şirketi kurmak isteyen öğrenciler.

Proje Desteği

Ürünleşme potansiyeli olan projeler için tek seferlik 15.000 TL, 10.000 TL veya 5.000 TL proje desteği.

Çift Diploma

Gerekli koşulları sağlayan öğrencilerimize ücretsiz ikinci diploma (çift anadal) ve yan dal.

Kardeş Bursu

Kardeş olan öğrencilerimiz için, (yabancı öğrenciler dahil) 2 kardeşin öğrenim görmesi durumunda üniversitemizde lisans programları için %10, yüksek lisans programları için %15 oranında eğitim ücretinden indirim uygulanmaktadır.

Başarı Bursu

Üniversite giriş sınavındaki başarı sırasına göre aylık verilecek burs. (Programa yerleştiği puan türünde).

Başarı bursları yılda 8 ay süreyle ödenecektir. Daha önce bir lisans programından mezun olan öğrenciler bu burstan yararlanamaz.

Başarı Sırası

Aylık Burs Miktarı (TL)

1-1000

5.000

1001-2000

3.000

2001-3000

2.000

ÖZEL KOŞUL

a) Üniversitemizden veya başka bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Fakat bu öğrencilerden Üniversitemizi kazananlar Başarı Burslarından faydalanmazlar,

b) Üniversitemiz veya başka bir yükseköğretim kurumu öğrencisi iken ayrılanlar veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Bu öğrencilerden üniversitemizi kazananlar gerekli şartları sağlamaları halinde Başarı Burslarından faydalanabilirler,