Tarım ve Doğa Bilimler Fakültesi

Moleküler Biyoloji ve Genetik

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü, canlı organizmaların yapısal ve fonksiyonel özelliklerini moleküler düzeyde inceleyen ve genetik bilimini uygulayan bir disiplindir. Bu alanda eğitim, biyoteknoloji, tıp, tarım, enerji ve çevre bilimleri gibi birçok alanda önemli bir rol oynar. Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümümüz, öğrencilere genetik bilimlerin temellerini, moleküler biyoloji tekniklerini, genetik mühendislik yöntemlerini ve genetik araştırma yöntemlerini öğretmektedir.

Müfredatımız, öğrencilere genetik, hücre biyolojisi, moleküler biyoloji, biyokimya, bitki genetiği ve mikrobiyoloji gibi konuları kapsamaktadır. Ayrıca, organik kimya, analitik kimya, biyokimya, mikrobiyoloji ve moleküler genetiğe dair ileri teknikleri laboratuvar çalışmaları ile de öğrenmektedirler. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi kadromuz gelişen ve değişen dünyada sadece tek bir teknik alandaki teorik eğitimin değil farklı disiplinleri anlayıp sorunlara farklı yaklaşımlar getirmeye olanak sağlayan, kısaca noktaları birleştirmeye olanak sağlayacak bir eğitimi önemsemektedir. İş ve akademik hayatta diplomanın ötesinde teknik beceri ve analitik düşünmenin ne kadar önemli olduğunun ve bunları ezbere değil anlamaya, düşünmeye alışan dimağların yapabileceğinin bilincindeyiz. Bu yüzden öğrencilerimizin, laboratuvar deneyimleri ve projeler aracılığıyla pratik becerilerini geliştirmeyi ve moleküler biyoloji ve genetik alanındaki güncel araştırmalara katkıda bulunmalarını önemsiyoruz.

Öğrencilerimiz, laboratuvarlar çalışmalarının yanında staj programları ve araştırma projeleri ile endüstri ve akademik kuruluşlarla işbirliği yapma fırsatı elde etmektedirler.

Sağlık, tarım, enerji ve gıda gibi birçok uygulama alanı olan moleküler biyoloji ve genetik disiplini son yıllarda ülkemiz açısından da öncelikli gelişim alanlarından biri haline gelmiştir. Genetik tanı laboratuvarları, adli tıp laboratuvarları, gıda analiz laboratuvarları, yerli ilaç üretim tesisleri, yerli doku kültürü laboratuvarları, tüp bebek merkezleri, gıda üretim fabrikaları, patent büroları ve danışmanlık firmaları gibi birçok kurum moleküler biyoloji ve genetik mezunu adayları aramaktadır.

Dünyada baş döndürücü bir hızda ilerleyen moleküler biyoloji ve biyoteknoloji disiplininde sektörel deneyime sahip akademisyenlerimiz ve endüstri ile güçlü bağlarımız sayesinde, çözüme odaklı ürün ve teknoloji geliştirmeyi ilke edinen Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde sizleri de aramızda görmekten büyük bir mutluluk duyacağız.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümümüzün eğitim dili İngilizcedir.

Akademik Kadromuz

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Kontenjan ve Ücretleri

Bölüm Puan Öğrenim Dili Burslu %50 İndirimli Ücretli SGY * DPRM ** Toplam Kontenjan
Moleküler Biyoloji ve Genetik Sayısal İngilizce 4 20 5 1 1 31
Burslu %50 İndirimli (Burslu) %25 İlk 5 Tercih İndirimi Ücretli
0.00 TL 45.000 TL 67.500 TL 90.000 TL

* SGY: Şehit eş ve çocukları ile gazi ve gazi eş ve çocukları kontenjanı
**DPRM: Depremzede aday kontenjanı
Ücretlere KDV dâhildir.

Burslar

Burs/Teşvik/İndirim

Aranan Koşul

Peşin Ödeme İndirimi

Talep edilmesi durumunda eğitim ücreti 8 (sekiz) taksitte ödenebilir; peşin ödeme   durumunda eğitim ücretinde % 10 (yüzde 10) indirim uygulanmaktadır.

Ücretli Kontenjanlarda Tercih İndirimi

Üniversitemizin lisans bölümlerine YKS ile ücretli kontenjandan ilk 5 tercih içinde tercih ederek yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere tahakkuk edecek eğitim ücretinden %25 oranında indirim uygulanacaktır. Söz konusu indirimler mezuniyete kadar geçerliliğini korumakta olup, her yıl eğitim ücretinden aynı oranda indirim uygulanacaktır.

Tercih Bursu

1. Tercih 1.000 TL

2. Tercih 750 TL

3. Tercih 500 TL

Tercih bursları öğrencinin KGTÜ’ye yerleştiği tercih sırası baz alınarak belirlenecek; öğrencinin kayıt yaptırması ve devam koşulunu sağlaması koşuluyla ilgili eğitim-öğretim döneminin ilk yarıyılı sonunda 1 kez verilecektir.

Şehit ve Gazi Yakınları Bursu

“Şehit Eşi ve Çocuğu” ile “Gazi, Gazi Eşi ve Çocuğu” bursu kapsamında, 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde her bir bölüme 1 burslu öğrenci kontenjanı verilecektir.

Depremzede Bursu

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Şanlıurfa, Osmaniye illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesinde ikamet eden adaylar için (herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olan, yükseköğretim programından mezun olmuş olanlar ile üniversite öğrenciliğinden ilişiği kesilen adaylar hariç) 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, İç Mimarlık, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri için 1 burslu, Psikoloji Bölümü için 2 burslu öğrenci kontenjanı verilecektir.

Yarı-Zamanlı Çalışma Bursu

Başarılı öğrencilere, ihtiyaç durumuna göre verilecektir.

Şirket Ofis Alanı

Mezuniyet sonrası tekno-girişim şirketi kurmak isteyen öğrenciler.

Proje Desteği

Ürünleşme potansiyeli olan projeler için tek seferlik 15.000 TL, 10.000 TL veya 5.000 TL proje desteği.

Çift Diploma

Gerekli koşulları sağlayan öğrencilerimize ücretsiz ikinci diploma (çift anadal) ve yan dal.

Kardeş Bursu

Kardeş olan öğrencilerimiz için, (yabancı öğrenciler dahil) 2 kardeşin öğrenim görmesi durumunda üniversitemizde lisans programları için %10, yüksek lisans programları için %15 oranında eğitim ücretinden indirim uygulanmaktadır.

Başarı Bursu

Üniversite giriş sınavındaki başarı sırasına göre aylık verilecek burs. (Programa yerleştiği puan türünde).

Başarı bursları yılda 8 ay süreyle ödenecektir. Daha önce bir lisans programından mezun olan öğrenciler bu burstan yararlanamaz.

Başarı Sırası

Aylık Burs Miktarı (TL)

1-1000

5.000

1001-2000

3.000

2001-3000

2.000

ÖZEL KOŞUL

a) Üniversitemizden veya başka bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Fakat bu öğrencilerden Üniversitemizi kazananlar Başarı Burslarından faydalanmazlar,

b) Üniversitemiz veya başka bir yükseköğretim kurumu öğrencisi iken ayrılanlar veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Bu öğrencilerden üniversitemizi kazananlar gerekli şartları sağlamaları halinde Başarı Burslarından faydalanabilirler,