Bölümlerinizin taban puanları nedir?

Bütün bölümlerimizin geçmiş yıllara ait taban puanlarını görmek için http://aday.gidatarim.edu.tr/taban-puan-ve-kontenjanlar adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Üniversitenizde eğitim ücretli mi? Taksit imkanı var mı?

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi öğrencilerini, öğrencilerin yerleşecekleri programlara göre burslu (tam burslu, eğitim ücretinden muaf), %50 indirimli (%50 burslu) ve ücretli olarak kabul etmektedir. Ancak bunlar dışında da burs olanaklarımız bulunmaktadır. Burs olanaklarımızı ve ücretlerimizi daha detaylı incelemek isterseniz https://aday.gidatarim.edu.tr/ucretler-ve-burslar adresini ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim ücreti 8 taksitte ödenebilmekte olup peşin ödemelerde %10 ek indirim sağlanmaktadır.

Bursum kesilir mi?

Öğrencinin yerleştiği programda tanımlanmış burs oranına göre, eğitim ücretinin tamamından ya da bir kısmından muafiyet sağlayan tam (%100) ve %50 eğitim bursu (indirim) ile tam ücretli öğrencilerimizden ilk 5 tercihlerinde bölümlerine yerleşenlere verilen %25 indirim bursumuz İngilizce Hazırlık Sınıfı için en fazla 2 yıl, Lisans Programları için en fazla 6 yıl olmak üzere toplam 8 yıl boyunca geçerlidir. Bu burs herhangi bir şarta bağlı değildir ve belirtilen eğitim süresi aşılmadıkça bu bursun kesilmesi ya da kaybedilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bir diğer ifadeyle İngilizce Hazırlık Sınıfı ve Lisans Programları için yukarıda ayrı ayrı belirtilen eğitim sürelerini aşmadıkça, akademik başarısızlık nedeniyle öğrencilerimiz bu bursu kaybetmezler. 

Şehit eş ve çocukları ile gazi ve gazi eş ve çocukları ve depremzede adaylar için burs bulunuyor mu?

Şehit eş ve çocukları ile gazi ve gazi eş ve çocukları ve depremzede adaylar için tam burslu kontenjanlarımız bulunmaktadır. Detaylar için ücretler ve burslar sayfamızı https://aday.gidatarim.edu.tr/ucretler-ve-burslar Ziyaret edebilirsiniz.

Burs paketinizde hangi imkanlar var?

Burs paketimizin detayları için https://aday.gidatarim.edu.tr/ucretler-ve-burslar adresini ziyaret edebilirsiniz.

Başka bir üniversiteye kayıtlı bir öğrenci olarak tekrar sınava girdim. KGTÜ’yü kazanmam durumunda burslardan yararlanabilir miyim?

Evet.

Üniversitenize yerleştikten sonra takip eden yıllarda eğitim ücretleri aynı mı kalıyor?

Üniversitemiz tarafından ilan edilen yıllık eğitim ücretleri, üniversitemize girdiğiniz yıl için geçerli olup, sonraki yıllarda yıllık enflasyon oranları dikkate alınarak eğitim ücretinde artış gerçekleştirilebilir. Söz konusu artış oranı, üniversitemize yerleştiğiniz ilk yıl ödeyeceğiniz ücret üzerinden hesaplanacak olup, tek seferlik ödenen yerleşim sıralamanızı esas alan ve tek seferlik ödenen bursumuz hariç tüm burs ve indirimler uygulanacaktır.

Tüm bölümlerin eğitim dili İngilizce mi?

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde Bilgisayar Mühendisliği bölümümüzde İngilizce İç Mimarlık ve Yazılım Mühendisliği bölümümüzde Türkçe eğitim verilmektedir. Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültemizde Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümlerimiz bulunmaktadır ve her ikisi de İngilizce eğitim vermektedir. Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültemizde Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik ile Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerimiz İngilizce eğitim vermekte, Psikoloji bölümümüz ise Türkçe eğitim vermektedir.

İngilizce Hazırlık sınıfını nasıl atlayabilirim?

Eğitim dilinin Türkçe olduğu program için İngilizce Hazırlık sınıfı zorunlu değildir. Eğitim dilinin İngilizce olduğu programlara yerleşen öğrencilerimizin İngilizce Hazırlık sınıfını atlayabilmeleri için İngilizce seviyelerinin istenilen düzeyde olduğunu belgelemeleri gerekmektedir. Bu kapsamda öğrencilerimizin üniversitemiz tarafından düzenlenecek İngilizce Yeterlik Sınavından en az 70 puan almaları ya da TOEFL-iBT sınavından en az 84 puan almış olmaları gerekmektedir.

Çift Anadal ve Yandal yapabilir miyim?

Evet ikinci bir diploma almak üzere Çift Anadal ve bir başarı sertifikası almak üzere Yan Dal programlarımız bulunmaktadır. Detaylar için https://aday.gidatarim.edu.tr/sayfa/cift-anadal-yan-dal adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’ne yatay geçiş yapmam durumunda hangi burs ve teşvik olanaklarından faydalanabilirim?

YÖK mevzuatı gereğince, okumakta olduğunuz bir üniversiteden başka bir üniversiteye geçiş için iki yatay geçiş şekli bulunmaktadır. Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş üzerinden üniversitemiz programlarına yerleşmek isteyen öğrencilerin, ilgili yıldaki programın taban puanından daha yüksek bir puan almış olması gerekmektedir. Örneğin, 2020 yılında sınava giren bir öğrenci, 2022 yılında üniversitemizdeki programlardan birine geçmek isterse, söz konusu programın 2020 yılındaki ilgili puan türündeki taban puanından daha yüksek bir puana sahip olmalıdır. Üniversitemize bu şekilde yatay geçiş yapan öğrenciler, üniversiteye yerleştikleri yıldaki başarı sırası dikkate alınarak o yılda KGTÜ’ye yerleşen öğrencilere uygulanan burs, indirim ve teşviklerden yararlanmaya hak kazanırlar. Yatay geçiş için diğer yöntem olan akademik not ortalaması ile başka bir üniversiteden, üniversitemizdeki aynı isimli bölüme geçerek üniversitemize yerleşen öğrencilere burs ya da indirim uygulanmadığından, bu öğrencilerin üniversitemizdeki burslardan yararlanması mümkün olmamaktadır.

KGTÜ’ye ne zaman yatay geçiş yapabilirim?

Mevzuat gereğince üniversitemizin ortak programlarına ilk 2 dönem (ilk 1 yıl) ve son 2 dönem (4. yıl) kurumlar arası yatay geçiş yapılamamaktadır.

Üniversitenize dikey geçiş sınavı (DGS) ile öğrenci kabulü yapılıyor mu?

Üniversitemize şu an için DGS ile öğrenci kabulü yapılmamaktadır.