Neden KGTÜ?
Araştırma Odaklı Eğitim
Tarımsal üretim, moleküler biyoloji ve genetik, tarım ve gıda teknolojileri gibi alanlardaki araştırma kapasitemizle önde gelen üniversiteler arasında yer almaktayız. Ancak, araştırma ve eğitim imkanlarımız sadece bu alanlarla sınırlı değildir. Yazılım ve bilgisayar bilimleri mühendisliği, psikoloji, uluslararası ticaret, işletme yönetimi, mimarlık gibi alanlarda gelişmiş lisans ve lisansüstü eğitim fırsatları sunuyoruz ve bu alanlarda önde gelen araştırmacılar ve eğitimcileri kadromuzda bulunduruyoruz. Olağanüstü araştırma altyapısıyla KGTÜ, 2023 yılında YÖK tarafından Tarımda Dijital Teknolojiler alanında uzmanlaşmış üniversite olarak seçilmiştir.

Öğrencilerimizin araştırma becerilerini geliştirmeyi ve yaparak öğrenmelerini en önemli eğitim misyonu olarak benimsiyoruz. Öğrencilerimizin daha lisans eğitimi aşamasında araştırma ve proje deneyimi edinmelerini önemle destekliyoruz. Üniversitemiz TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında öğrenci başına kabul oranında 2022 yılında Konya’da 1. Sıradadır. Öğrencilerimiz 60’dan fazla proje ile TÜBİTAK ve TEKNOFEST kapsamında başarı elde etmiştir.

 

Uluslararası İşbirlikleri
Öğrencilerimiz çok sayıda üniversite ile uluslararası işbirliği kapsamında yurtdışında eğitim ve staj olanakları sunmaktadır. Öğrencilerimiz Erasmus+ programı kapsamında Avrupa’nın farklı üniversite ve kurumlarında eğitim almakta, staj yapmakta ve gençlik projelerinde yer almaktadır.  Ayrıca üniversitemizin Michigan State University, Kyoto University, Purdue University, Montana State University, University of Missouri, UC Davis, King Saud University gibi pek çok farklı üniversite ile ikili işbirliği anlaşmaları bulunmaktadır ve öğrencilerimiz bu üniversitelerle olan öğrenci değişim olanaklarından yararlanmaktadır.

 

Dolu Dolu Öğrenci Hayatı
Öğrencilerimiz tarafından kurulan ve farklı alanlarda faaliyet göstermekte olan 30’dan fazla öğrenci topluluğuna Rektörlüğümüz tarafından her türlü destek sağlanmakta olup yıl boyunca öğrenci topluluklarımız gerek kampüsümüzde gerekse kampüsümüz dışında pek çok farklı etkinlik gerçekleştirmektedir. Açık ve kapalı spor alanları, fitness salonu, konferans, panel ve kültürel toplantılarla renkli bir öğrenci hayatı sunuyoruz.

 


Kapsamlı İngilizce Eğitimi
British Educational Affairs (BEDAF) tarafından akredite olan İngilizce Dil Programımız kapsamlı ve uluslararası yükseköğretimin gerektirdiği becerileri kazandıracak bir İngilizce eğitimi sunmaktadır. British Educational Affairs (BEDAF) akredite, Avrupa Dil Pasaportu veren, 4K Sanal Gerçeklik Sınıfı gibi yüksek teknoloji altyapısı ile nitelikli bir İngilizce hazırlık eğitimi sunuyoruz. Böylece öğrencilerimiz sadece İngilizce bölümlerimizde eğitime hazırlanmıyor mesleklerini uluslararası düzeyde icra edebilecek bireyler olmaya hazırlanıyor.

 

Neden KGTÜ?
Uygulamaya ve Deneyimlemeye Dayalı Eğitim
KGTÜ olarak, teorik bilgiyi gerçek dünya durumlarıyla aktif bir şekilde bağdaştırma amacını taşıyan deneyimlemeye dayalı öğrenmenin önemine inanıyoruz. Uygulamalı ve deneyimlemeye dayalı eğitim, üniversitemizin eğitim misyonunun temel taşlarından biridir. Konya Şeker A.Ş., diğer özel sektör ortaklarımız ve bölgemizde öncü araştırma merkezi ve laboratuvarlarımızla uygulamaya ve deneyimlemeye dayalı eğitim olanaklarına erişebileceksiniz.

 

Neden KGTÜ?
Türkiye’nin Üretici Gücü Arkamızda
900.000 çiftçinin işbirliği ve hayallerinin eseri olan Konya Şeker A.Ş., gıda, enerji, bilişim, tarım, lojistik, tedarik zinciri yönetimi, pazarlama, dış ticaret, malzeme, biyoteknoloji, kimya, tohumculuk, hayvancılık gibi pek çok farklı alanda faaliyet gösteren 45'ten fazla fabrika/tesis ve 10.000'den fazla çalışanıyla Türkiye'nin en önemli ve büyük girişimlerinden biridir ve öğrencilerimize staj başta olmak üzere işyerinde ve işbaşında öğrenme, gerçek dünya deneyimi sunmak başta olmak üzere her alanda desteklemektedir.

 

Türkiye’nin Merkezinde Konya, Konya’nın Merkezinde KGTÜ
Üniversitemiz Türkiye'nin kalbinde, zengin tarihi, kültürel mirası ve misafirperverliğiyle ünlü ve yaşam maliyetleri için uygun olanaklar sunan Konya’dadır. Konya diğer büyükşehirlerle hızlı tren, otobüs ve uçakla avantajlı seyahat bağlantılarına sahiptir. Kent, şehir içinde de otobüs ve tramvaylar ile gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Kampüsümüz tam da şehrin merkezinde ama şehrin karmaşasından uzak bir üniversite hayatı sunmaktadır. Yüksek Hızlı Tren İstasyonu kampüsümüzden sadece 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

KGTÜ olarak vizyonumuz doğrultusunda, teknoloji ve doğa arasında sürdürülebilir bir dengenin gözetilmesine, kentsel alanlarda bile insanların doğayla uyum içinde sağlıklı ve üretken bireyler olarak yaşamalarına, dünyanın kaynaklarının kullanımında bu dengenin dikkate alınmasının önemine inanıyoruz. Gerek kampüsümüzün tasarımında gerek programlarımızın müfredatında gerekse de araştırma faaliyetlerimizde “yeşil bilim” ve “yeşil kampüs” vizyonunu benimsiyoruz. Öğrenci başına düşen açık alan ve kapalı alan açısından vakıf üniversiteleri arasında 5. Sıradayız.